Dünya Türkiyat Derneği

641 31 Ekim 2022 Türk Dünyası
Dünya Türkiyat Derneği

Dünya Türkiyat Derneği Genel Başkanı Dr. Osman Büyükkaya makamında Azerbeycan’ı ve Türk Dünyasını, Dünya sahnelerinde temsil eden Turan Manafzade’yi konuk etti.

Dünya Türkiyat Derneği olarak Yurdun bir çok şehrinde faaliyet ve çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Genel Başkan Osman Büyükkaya makamında Türk Sesinin güçlü isimlerinden Turan Manafzade ile Dünya Türkiyat Derneği Genel Merkezinde bir araya geldiler. Türk Dünyasının, Azerbeycan’ın ve sanatın konuşulduğu görüşmede Genel Başkan Osman Büyükkaya nazik ziyaretleri ve yaptığı çalışmalar nedeniyle Marafzade’ye plaket takdiminde bulundu. Birlik olmanın Tüm Türk Dünyasına ve Türklere güç katacağının ön planda olduğu görüşmede geleceğe yönelik plan ve etkinlikler de istişare edildi.

Turan Marafzade Kimdir?

Azerbaycan’ı dünya sahnelerinde temsil eden en genç kadın orkestra şefi olan Turan Manafzade, 1991 yılında Bakü'de doğdu. Azerbaycan Devlet Sanatçısı piyanist İslam Manafov’un kızı olan Manafzade, ilk müzik eğitimine 6 yaşında Abşeron Çocuk Müzik Okulu’nda başladı.

Orkestra şefliğinin yanı sıra piyanist olan Manafzade, bugüne kadar Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Azerbaycan, Türkiye, Romanya, Özbekistan ve birçok ülkede konserler vermiştir.

 2012 yılında MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda Doç. Nurferi Onur'un piyano sınıfından mezun olan Turan Manafzade, aynı zamanda Hasan Uçarsu ve Mehmet Nemutlu ile Kompozisyon, Ahmet Altınel ile Kontrpuan, Özkan Manav ile Füg çalışmıştır.

 Boris Petrushansky ve Tamara Poddubnaya'nın piyano masterclass’larına katılmış, 2012 yılında Avusturya'nın Salzburg şehrinde her yıl düzenlenen Uluslararası Yaz Müzik Akademisinde elemeleri geçerek Dimitri Bashkirov’la çalışma fırsatı yakalamıştır.

 

 

 Turan Manafzade ağabeyi Abuzar Manafzade ile 2013 Nisan ayında 2 haftada 18 konserlik bir performansla Azerbaycan turnesinde çalmışlar ve aynı yılın Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda “Piano Duo” kategorisinde 1.lik kazanmışlardır. 2013 Haziran ayında Almanya’nın Baden-Baden şehrinde düzenlenen “Baden - Würtemberg Piano Competition”ın ‘'Solo Piano” kategorisinde 3.lük ve Abuzar Manafzade ile birlikte “Piano Duo” kategorisinde 1.lik kazanmışlardır.

 Manafzade’nin bir başka yarışma başarısı; Bulgaristan’ın Albena şehrinde düzenlenen ‘'Uluslararası Piyano Yarışmasında Folk-Jazz kategorisinde 1.lik, Solo Piano kategorisinde 2.lik, Abuzar Manafzade ile birlikte çaldığı Piano Duo kategorisinde 2.lik, “İki Piyano” ve “Müzisyen Aile” kategorilerinde ise 3.lük kazanması olmuştur. Turan Manafzade ve ailesi katıldığı yarışmalarda Azerbaycan ve Türkiye’yi temsil etmişlerdir.

 

 2014 yılında girmeye hak kazandığı MSGSÜ Orkestra Şefliği bölümünde Antonio Pirolli, Naci Özgüç, Zdravko Lazarov, Can Okan ile şeflik çalışmaları yapmış ve 2019 yılında bölümden mezun olmuştur.

 Turan Manafzade, 2019 Ocak ayında Viyana’nın “Muth” konser salonunda “Yeni Yıl” konserinin şefliğini Abuzar Manafzade ile beraber yapmak üzere davet almış ve 2019 Eylül ayında Viyana’da Azerbaycan Kültür Evi’nde tüm ailesiyle beraber piyano konseri gerçekleştirmiştir.  2019 Mayıs ayında ağabeyi Abuzar Manafzade’nin dünyada Balaban milli çalgı aleti için bestelediği ilk Balaban konçertosunun Bakü prömiyerinin orkestra şefliğini yapmış, 2019 Kasım ayında gerçekleşen TANAP projesinin açılış töreninde Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ailesiyle birlikte özel piyano konseri vermiştir.

 2019 yılı Ekim ayında başladığı Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi Yüksek Lisans eğitimini, ‘’Dijital Dönüşümün Sanat ve Sanatçı Faaliyetlerine Etkisi’’: COVID-19 Üzerine Bir Araştırma’’ başlıklı teziyle 2021 Şubat ayında başarıyla tamamlamıştır.

 Manafzade, DTİK'nin (Dünya Türk İş Konseyi) davetiyle Kültür Elçisi olarak 3 Aralık 2020 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda özel dostluk konseri gerçekleştirmiş, 2020-2021 yıllarında SOCAR Türkiye’nin davetiyle Kültür Elçisi olarak SOCAR himayesinde farklı konser ve etkinlikler gerçekleştirmiştir.

 Manafzade, Orkestra Şefliği yüksek lisans eğitimine Cem Mansur ile devam ederken, 14 yıllık müzik eğitmenliğini sürdürmekte ve müzik hayatına gerçekleştirdiği fiziksel ve dijital konserlerle devam etmektedir.